Łukasz Ojdana

Łukasz Ojdana SOLO | online „Kurpian Songs & Meditations” @ Narodowe Forum Muzyki

16
I
2021
20:00
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Sala Czerwona
Plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

Łukasz Ojdana to pianista i kompozytor znany jazzowej publiczności przede wszystkim ze znakomitego tria RGG z którym nagrywa i koncertuje od 2013 roku, choć to oczywiście tylko część jego artystycznej aktywności. Ojdana przez trzy lata był członkiem ostatniego kwartetu Tomasza Stańki, obecnie współtworzy także kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Jego dotychczasowa dyskografia liczy 9 wielokrotnie nagradzanych i wyróżnianych albumów. Sam artysta jest również laureatem wielu prestiżowych konkursów.

Kurpian Songs & Meditations to pierwsza w pełni autorska płyta Łukasza Ojdany,na której muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Jak sam wyjaśnia: Zastanawiając się nad swoją muzyczną tożsamością doszedłem do wniosku, że najbardziej inspirującą  i  naturalną   dla   mnie   materią   są   treści   wywodzące   się   z   dziedzictwa kulturowego mojego kraju. Wybór takiej właśnie tematyki – choć może wydawać się dość oczywisty – nie był pozbawiony wyzwań. W pieśniach kurpiowskich zainteresowało mnie  to, że  z  racji  ograniczonego  stroju  mojego  instrumentu  nie  mogę ich  w pełni odwzorować. Tradycyjny sposób wykonania tych melodii wykorzystuje skale zbudowane z ćwierćtonów,   które   są   niemożliwe   do   uzyskania   przy   konwencjonalnie   nastrojonym fortepianie. Aura   tej   muzyki,   wynikająca   z   bardzo  wyrafinowanego  materiału źródłowego, a jednocześnie spora   podatność na   jej połączenie   z   moim   językiem harmonicznym,  spotęgowała   u   mnie  fascynację   tym   właśnie   obszarem   –  kontynuuje pianista.

Efektem tych poszukiwań jest  płyta o niezwykle  intymnym i szczerym charakterze, pozbawiona kalkulacji i oglądania się na trendy, zarejestrowana niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu. Nie umiem grać muzyki w chłodny, wykalkulowany sposób. Do każdego albumu podchodzę z jednakową ekscytacją i dyscypliną, starając się przy tym osiągnąć jak najlepszy efekt. W przypadku solowej  płyty bardzo zależało mi   na  uwiecznieniu chwili, będąc w pełni świadomym tego  jaki   jestem. Energia  i  emocje   jakie  miałem  w  sobie tamtego dnia zaowocowały takim właśnie albumem – podsumowuje muzyk.